KALP NEDİR?

Bugün Yeniay yani başlangıçlar yapmak için ideal bir dönem. Balık (elementi su) burcunda olan Yeniay özellikle sevgiyi deneyimlememiz, evrenle iletişime geçmemiz ve kalpte yaşamamız için ideal bir enerji sunuyor bizlere.

Kalpte yaşamak, kalbi hissetmek, kalpten konuşmak … Belki bu sözcükleri okuyorsunuz ve hatta bu ara çok duyuyorsunuz. Kelime olarak hoşunuza gidiyor veya artık yeter, her yerde de bunlar var diyorsunuz. Peki size ciddi ciddi soruyorum siz hiç kalbinizin içine girdiniz mi? Bu da şimdi ne demek? diyebilirsiniz. Geçen gün eşim Oğuz bir kitap almış. Serdar Özkan’ın “Ölümsüz Kalp” isimli romanı. Merak ettim. Okumaya başladım ve kitabı elimden bırakamadım. Anlatımı çok basit, kolay okunan ve hatta sanki bir çocuk kitabı okuyorsunuz hissi veren bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. Herkese tanıdık gelecek bu hiyakenin bir anda içinde buluyorsunuz kendinizi.

Romandan bir alıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Diana aptal bir kız çünkü o kalbinin sesini dinledi. Diana aptal bir kız çünkü kalbinden bir ses geldiğini düşündü. İşte en büyük aptallığı da bu zaten! Kalbin ağzı var mı ki ses çıkarsın? Ya da içinde konuşacak biri mi var?! Kalp konuşmaz, kan pompalar, bunu aklı olan ya da birazcık fen bilgisi olan herkes bilir. Kalbin içinde kas vardır, damar vardır, kan vardır, başka da bir şey yok! …

Bunun üzerine sevgili eşim Oğuz’la sohbet etmeye başladım. Oğuz kalp cerrahı. Kalbi ondan iyi tanıyan biri olabilir miydi? Bu sırada Oğuz henüz kitabı okumadı :)

Kalp sence nedir? Sen nasıl tanımlarsın kalbi? diye sordum Oğuz’a. “Kalp hayatın merkezi. Ana enerji kaynağı. Motoru.”

Peki bir insan kalbini yakından görünce ne hissediyorsun? “Görünce aslında o kalbi bir insanın parçası olarak düşünmüyorum. Bir organizma olarak görüyorum. Ayrı bir canlı gibi. Kendi otonom sistemi var. Vücut olmasa da kalp dışarıda kasılabiliyor. Dokunmak esasında farklı. O insanın hayatına dokunduğumu hissediyorum. Dokunduğum kalbi iyileştirebildiğim zaman o kalbin ne kadar daha çok insanla ve doğayla iletişim kuracağını, etkileşeceğini düşünüyorum. Buna vesile olabilmek beni mutlu ediyor. Ancak olur da o kalp ameliyattan sonra sonsuza dek durur ise, o zaman bütün yaşanmış anıları, etrafındaki insanlar ve bağlı olduğu tüm kalpler aklımdan geçiyor. Ve benim kalbimde de bir yara oluşuyor.”

Sence bu kadar kalp neden hastalanıyor? Sadece yanlış beslenme, sigara vs mi? Var mıdır acaba başka bir sebebi? “Tabii ki bizim bilimsel olarak gösterdiğimiz belli bağlantılar var. Ancak biliyoruz ki bir çok insan var, günde bir paket sigara içiyor veya çok kötü besleniyor olmasına rağmen damarları temiz. Diğer yandan kendisine çok iyi bakan, düzenli spor yapan bir çok insanda ise kalp krizi gelişebiliyor. İşte burada işi genetik faktörlere ve strese bağlıyoruz. Stres esasında etrafını saran negatif enerji. Kendine ne kadar dikkat edersen et etrafındaki bu negatif enerji vücudumuzu henüz çözemediğimiz yollarla hasta etmeye yetiyor.”

Eşime hep söylediğim bir şey var. Keşke insanlar kalplerini içerden iyileştirseler. Vücutlarındaki o bölgenin Oğuz’un deyimiyle “hayatlarının merkezinin” yara aldığını fark edip onun üzerine çalışsalar.

Kalbiniz açık ve dengede mi? Bu soruları sorup bu ay kendinizi dinlemeye ne dersiniz?

-     Şükrediyor musunuz?

-     Affedebiliyor musunuz?

-     Karşılık beklemeden ve mecbur hissetmeden sevebiliyor musunuz?

-     Olayları objektif bir bakış açısı ile inceliyor, nötr ve yargısız olabiliyor musunuz?

-     Hayatınızda olan olayları kabul edebiliyor musunuz? Meydana gelen acı olaylar hayatın dersleri, hazırlığı ve ilhamı olabilir mi?

-     Özgür hissediyor musunuz?

-     Uyum içinde misiniz?

-     Sakin misiniz?

-     Hayatınız ile ilgili büyük resmi görebiliyor musunuz?

-     İçinizde derin bir huzur hissedebiliyor musunuz?

-     İçinizde neşe ve sevgiyi hissediyor musunuz?

420 kez okundu

KALPTE YAŞAMAK

Bugün Sevgililer Günü.  Her yerde kalpler var. Ben de web sitemi bugün size duyurmak istedim çünkü o da kalple ilgili :)

Hayatı dışarıda ararken, bir anda kalbin içinde buldum kendimi.  Kalbin içinden bakmaya başladım hayatıma.
Kalbim dolup taşarken paylaşmak istedim hislerimi, faydalandığım yöntemleri, deneyimlediğim konuları. İşte bu yüzden kurdum “Kalpte Yaşamak” sitemi.

Kalbimi anlayıp, kalplerimizi birleştirip bu siteyi hayata geçiren sevgili komşum, arkadaşım Özge Kutal’a çok teşekkür ederim.

Bugün size kalbinizin içinde yaşayacağınız bir gün diliyorum.
Sevgiyle,

474 kez okundu

SEVGİ

Sevgili Melek’le Coming Into Your Own’da tanıştık. Hatta onunla aynı odayı paylaştık. Kendisi Yaşam Koçu ama aynı zamanda ressam. Coming Into Your Own sonunda hepimizle paylaştığı bu kalp resmi beni, kalbimi yakaladı.

Websiteme bundan daha güzel bir resim koymayı düşünemedim. Sana birkez daha teşekkür etmek istiyorum.

İşte Melek’in resminin hikayesi;

Eserin ismi: “Love/Sevgi” (iPad’de yapilmis dijital eser)

Sene: 2011

Kullanılan Malzeme: iPad Brushes Uygulaması

Ressam: Melek Okay

Resmin Öyküsü: Bu resmi, Mart 2011′deki CIYO eğitiminden aldıgım ilhamla yaptım. Resmin ortasindaki çekirdekten yükselen sevgi, eğitim sırasında açtıgımız kalplerimizin ışığı. Resmin ortasından dışarı doğru çıkan sarmal, eğitim sırasında paylaşılan ve CIYO’nun logosu olan, “yaratıcı süreç”in döngüsünden esinlenilerek yapıldı. Bir çekirdekten zaman içerisinde giderek büyüyerek dışa yönelen sevgi ve kalbimizden geliyor…

 

181 kez okundu

Tesadüf

Tesadüf deyip geçmeyin. Bugün bir konferansa katıldım ve çay almak için sıraya girdiğimde önümdeki beyefendi siz ne iş yapıyorsunuz diye sordu. Ben yoga eğitmeniyim; hem çocuklara hem de yetişkinlere ders veriyorum dedim. Sonra arkadaşlarımın yanına geri döndüm. Bir kaç dakika sonra bir baktım beyefendi yanıma geldi ve sizi birisiyle tanıştırmak istiyorum dedi. Kendimi bir okulun müdürünün önünde… buldum.

Geçenlerde daha fazla çocuğa nasıl ulaşırım diye sormuştum ve cevabı bir anda karşımda duruyordu. Eğer yaptığınız şeyi kalbinizden çok severek yapıyorsanız o enerjiyi yayıyorsunuz. Hiç ummadığınız bir ortamda “nasıl” sorusunun cevabı ile karşılaşıyorsunuz. Buna eskiden ben “tesadüf” derdim şimdi ise “bağlantı” diyorum.

Unutmayın kalbin yaydığı titreşim beyin dalgalarından daha kuvvetli. Kalbinizde kalın ve onun gücünü küçümsemeyin.

120 kez okundu

© Copyright Kalpte Yaşamak - Semin Yalman Yılmaz Designed by Özge Kutal