“Sufi’nin Hayat Rehberi” seminer

imagesCATT1OB3

Mayıs ayında harika bir seminer olacak. “Sufi’nin Hayat Rehberi” adlı kitabı ilk ben sevgili abimde görmüştüm. Şu anda kitap başucumda duruyor. Kitap hayat rehberi şeklinde olduğu için her gün açıp okuyorum. İşte bu kitabın yazarı geliyor İstanbul’a. 

Detaylı bilgiye ekteki dökümanlardan ulaşabilirsiniz.

391 kez okundu

HAYATIMDAN ON İPUCU

Son zamanlarda 30’lu ve 40’lı yaş kadınları ile bir araya geldiğimde kendimle çok ortak nokta görüyorum. Duyduğum şeyler bana hiç yabancı gelmiyor. Özellikle herkesin içine bir tohum atılmış olduğunu görüyorum. Tohumu büyütmek cesaret gerektiriyor ve o cesareti gösteren, hazır ve motivasyonu olan yol almaya başlıyor.

30’lu yaşlar dönemi, kendi şirketim var, kızım Lal daha küçük. Sevgili arkadaşım Tülin bizim şirkete toplantıya geliyor. Toplantı sonunda konu hayattan açılıyor. Yaşam koçluğu yapmaya başladığını söylüyor. Merak ediyorum, nedir bu yaşam koçluğu, bana nasıl faydası olur bir yaşam koçunun diye soruyorum kendime. Bir kağıdın üstüne bir daire çiziyor. Şimdi gel bu daireyi bölümlere ayır ve hatta yüzdeler ver diyor. İş (en büyük yüzde buna ait), Lal ile oyun oynamak, kitap okumak, uyumak, yemek yemek, sevdiklerimle bir arada olmak. Bir anda yüzüm asılıyor. Hayat bu mudur diye soruyorum kendime. İşte o anda içimde bir değişim isteğinin tohumu atılmış oluyor.

Bu dairenin içerisine bir sürü şey eklemek istiyorum ama nasıl olacağını bilmiyorum. Kızımın zamanından çalmak istemiyorum çünkü “iyi bir anne” olmak istiyorum. İş çıkışı yogaya gidersem o zaman suçluluk duyacağım. İşi bırakmak diye bir niyetim yok. Zaten bu iş benim hayalimdi. Bunca sene hayalini kurup tam da kızımı doğurduğum zamana denk gelmişti. Zaten 30’lu yaşlar böyle geçmiyor mu? Anne, iş kadını, eş ve Semin. Semin bu sırada ne durumda?

Yaş 38 oluyor ve artık Semin’e vakit ayırma zamanı geldi diyor içimdeki ses. Meğersem 38 yaş, yaşam döngüsünde önemli bir yaşmış. Bir anda önceden tohumu atılmış olan o şey büyümek istiyor. Hazır ve motivasyonu var. İçe olan yolculuk başlıyor.

Bir araştırma yapıyorlar ve insanların hayatlarının değiştiği anın öncesi ve sonrasındaki değerlerini soruyorlar. Kadınlar değişim öncesi değerlerini şöyle sıralıyorlar 1) aile kurmak 2) bağımsızlık 3) kariyer 4) uyumsağlamak 5) çekicilik. Değişim sonrası ise bu değerler 1) kendi kişisel gelişimi 2) özdeğerlilik 3) ruhaniyet 4) mutluluk 5) affetme olarak değişiyor.

Yaş 40 ve bendeki değerler aynı yukarıdaki gibi değişti.

2,5 senedir SEMİN üzerine yani kendi kişisel gelişimim üzerine çalışıyorum ve bu süreçte bana yardımcı olan ipuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

♥ Hemen hemen her gün günlüğüme yazıyorum. Yazarken kalemin yazmasına izin vermek yani çok fazla düşünmeden yazmak önemli. Özellikle hislerimi yazdıkça iyileşiyorum. Sevgili arkadaşım Kim dediki “if you feel, you heal” yani “hissettikçe iyileşiyorsun”. Belki o anda o hissi hissetmek istemiyorsun çünkü canını acıtıyor ancak hisse izin verip o anda kalmak sanki üzerindeki bir katmanı soymak gibi oluyor.

♥ Her gün Kundalini Yoga yapıyorum. Bedensel ve ruhen yaptığım çalışmanın büyük bir faydasını deneyimledim ve hala deneyimliyorum.

♥ 24 saat içerisinden kendime muhakkak 2 saatimi ayırıyorum. Her gün uyguladığım bir rutinim var. Buna eskiden lüks diye bakardım ancak şu anda bunu yemek yemek, uyku gibi gerekli görüyorum.

♥ Beni dinleyen ve destek olan arkadaşlarımla bir araya geliyorum. Karşı tarafı dinlemek ve dinlenmek çok önemli. Genelde insanlarla bir araya geliyoruz ancak karşımızdaki bizi gerçekten dinliyor mu?

♥ Beni besleyen filmler seyrediyor ve kitaplar okuyorum. Örneğin en son sevgili Elif’in verdiği filmi size tavsiye ederim “Ambition to Meaning: Finding your Life’s Purpose” Dr. Wayne W. Dyer oynuyor.

♥ Çocuklarıma ve eşime zaman ayırıp, o anda bedenen ve ruhen orada onlarla oluyorum.

♥ Doğada olmaya özen gösteriyorum. Artık sadece bir işim varsa alışveriş merkezlerine giriyorum ve süreyi çok kısa tutuyorum.

♥ EFT tekniğinde kullanılan bir cümle var ve onu söylemek, yazmak bana çok iyi geldi. Örneğin “bugün kızgın olmama rağmen kendimi tamamen ve derinden seviyor ve kabul ediyorum.”

♥ Niyet etmenin ve sahip oldukların için teşekkür etmenin, şükretmenin büyük bir gücü olduğunu keşfettim. Niyet ederken olumlu bir cümle kullanmak ve niyet ettiğin şeyin olduğuna inanmak önemli. Örneğin “bugün kendi merkezimde kalmayı niyet ediyorum.”

♥ Bedenimde hissettiğim hislere dikkat ediyor, bu hislerime kulak veriyorum. O anda o işi yapmak çok mantıklı gözüküyor olsada, bedenim eğer rahatsız olursa onu yapmıyorum.

Benim ipuçlarım şimdilik bunlar. Sizinkileri benimle paylaşmaya ne dersiniz? Paylaşmanın önemini de bu 2,5 sene içerisinde deneyimledim. Her paylaşımda diğer insana esasında ilham olmuş oluyorsun.

 

708 kez okundu

© Copyright Kalpte Yaşamak - Semin Yalman Yılmaz Designed by Özge Kutal