NEFESİN GÜCÜ

Size bu yazımda nefesle ilgili çok basit bir yöntem öğretmek istiyorum. Özellikle şu sıralar sağlıklı bir şekilde nefes alıp vermeye çok ihtiyacımız var.

 

Önce nefesinizi duyabileceğiniz bir yere oturun. Gözlerinizi kapatın. Burnunuzdan şu andaki ritminizle nefes alıp verin. Sadece ve sadece nefesinize konsantre olun.

 

Şimdi nefesinizi daha yakından tanımanız için bir alıştırma yapmanızı istiyorum. Bir dakika içinde burnunuzdan kaç defa nefes alıp verdiğinizi sayın. Nefesinizi alıp vereceksiniz ve her seferinde onu bir nefes olarak sayacaksınız.

 

Peki bir dakika içerisinde kaç defa nefes aldınız? Normalde bir dakika içerisinde 20 ile 24 defa nefes alıyoruz. Sinirliysek bu sayı daha fazla olabiliyor. Eğer huzurlu ve sağlıklı bir düşünme şekline sahip olmak istiyorsak bir dakikadaki nefesimiz 8 olmalıdır.

 

Peki bir dakikada 8 nefese nasıl ulaşabiliriz? Sağ elinizin baş parmağıyla sağ burun deliğinizi kapatın. Diğer parmaklarınız anten gibi yukarı doğru baksın. Ve sol burun deliğinizden 26 defa derin ve uzun nefesler alıp verin. Sonra nefesinizi tekrar sayın.

 

Unutmayın bir dakikada 8 nefese ulaşan kişi, bir dakikada 20 ile 24 nefes alan birisinden çok daha sağlıklı, huzurlu, zihinsel olarak farkında ve kuvvetlidir. 

463 kez okundu

Bir Yorum Yazın


İsim*

Email (yayımlanmayacaktır)*

Websitesi

Yorumunuz*

Gönder

© Copyright Kalpte Yaşamak - Semin Yalman Yılmaz Designed by Özge Kutal