“Sen Nasıl Yogalık Oldun?”

Bu soruyu bana bir yaz tatilinde bir aile ortamında birisi sormuştu. O masada çoğu insan bu soruya gülmüştü ancak o kişi belki bir çok kişinin soramıyacağı bir soruyu bana yöneltmişti.

Evet, ben nasıl yogalık olmuştum? Acaba insan yogaya neden başlar? Eminim herkesin bir hikayesi vardır. Benim hikayem şöyle başlıyor:

Esasında yoga ile yollarım iki defa kesişti. İlki bundan on sene önceydi. Mutsuz ve umutsuz olduğum bir dönemdi. Rahatlamam, gevşemem gerekiyordu. Hatta dişlerimi sıktığımı bir diş doktoruna gidince öğrendim. Önerisi yoga yapmamdı. O dönem yoga Türkiye’de yeni yeni popüler olmaya başlamıştı ancak bir çok kişinin kafasında, benim de dahil olmak üzere, yoga ile ilgili bir sürü düşünce vardı. Bu düşünceler sadece başka insanların söylediği ve hiç birisi benim tarafımdan deneyimlenmemiş düşüncelerdi. İçlerinde ön yargı, endişe, vs. barındırıyordu. Ben denemeye karar vermiştim. Bunu deneyimlemek istiyordum. Haftada bir defa gittiğim kurs bir anda hergün gitmeye başladığım bir kurs haline dönüşmüştü. Bana çok iyi gelmişti. Yoga ile ilgili kitap okumuyor ve internette de araştırma yapmıyordum. Bunu sadece sadece deneyimlemek istiyordum. Bendeki değişikliği önce eşim sonra ailem ve arkadaşlarım fark etmeye başlamışlardı. Daha farklı davranıyordum. İçimde en çok barındırdığım iki şey huzur ve sevgi vardı. Yaklaşık iki sene sonra anne olmuş ve hayal ettiğim işimi kurmuştum. Herşey yoluna girince benim yogaya artık ihtiyacım kalmadı deyip yoluma devam etmeye başlamıştım.

On sene sonra yoganın kapısını bir daha çalmıştım. Bir sürü bahane kurup gidemediğim yogaya bu kez gitmiştim çünkü hamileydim. Yoga yapmak için iyi bir sebebim vardı. Bu sırada yogayı özlediğimi fark etmiştim. Eski bir arkadaşla tekrar yollarımız kesişmişti ve mutluydum. Neden bırakmıştım ki? Yoga kötü günlerin dostu muydu?

Doğumdan sonra bambaşka bir yaşam beni bekliyordu. Bir anda hayatım değişmişti. İki çocuk annesiydim. Kızımın deyimiyle artık “tam bir anne” olmuştum ve bu harika bir duyguydu. Ancak seneler önce hayal ettiğim ve çok sevdiğim işim artık hayatımdan çıkmıştı. Bir anda hayat bana hayatın değişebileceğini göstermişti. Buna hazır mıydım bence değildim çünkü öyle bir senaryo kendime yazmamıştım. Peki şimdi ne olacaktı?

Yogaya devam. Ancak bu kez yoga yapmamın daha derin bir sebebi var;

Bu içime bir YOLCULUK;

Bırak gitsin var.

Bilinmemezlik var.

Değişim var.

Farkındalık var.

Heyecan var.

Akış var.

Yaratmak var.

Paylaşmak var.

Dinlemek var.

Kalp var.

Hayat var.

AŞK var.

“Kalp bir darbeyle hayata uyandırıldığı ana dek uykudadır” (Sufi’nin Hayat Rehberi). Ben artık uyumak istemiyorum.

SEMİN BIO

1971 yılında Ankara’da doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Yunanistan ve Almanya’da tamamladım. 1995 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldum. Bu sırada aynı üniversitenin İşletme ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri’nden ve Harvard Üniversitesi’nin Sosyoloji Bölümü’nden de dersler aldım. 1995-1997 yılları arasında Emerson College’da Kitle İletişimi üzerine yüksek lisans yaptım.

1997 yılında Discovery Channel için hazırlanan bir belgeselde Yapım Asistanlığı görevinin ardından Buena Vista Productions, ATV ve İmaj işbirliği ile hazırlanan ‘Disney Club’ projesinin Yapım Koordinatörlüğünü ve Yapımcılığını üstlenerek ilk TV çocuk projemi gerçekleştirdim. 1998 yılında rpm/radar cdp Europe’ta Ajans Prodüktör Yardımcılığı görevinden sonra BRT kanalının kurulmasıyla birlikte kendi tasarladığım çocuk programı ‘Pişire Taşıra’yı yayına soktum. 2000 yılında CNBC-e’de gençlik üzerine projeler geliştirdim.

2002 yılında Show Biz’in kurulmasıyla birlikte Etkinlik ve Prodüksiyon Direktörü görevine başladım. Warner Brothers Kostüm Karakter İşletmeciliği eğitimini WB İngiltere’de aldıktan sonra WB ve Turkcell kostüm karakterlerinin işletmesini yaptım. Turkcell’in başlattığı çocuk projesinde danışman olarak görev aldım.

2004 yılında kendi şirketimi Çocuk Aklı Danışmanlık ve İletişim Tic. Ltd. Şti. kurdum. Çocukların gözü ile hedef kitlesi çocuk olan firmalara pazarlama ve iletişim çözümleri sundum. 2009 yılında şirketi devredip yeni bir yolculuğa kapıları açtım.

Evliyim 9 yaşında bir kızım ve 2 yaşında bir oğlum var.

 

Katıldığım eğitmenlik eğitimleri:

  • 2010–2011 Guru Rattana Kundalini Yoga Eğitmenlik Kursu, 200 saat
  • 2010 Gurudass Childplay Yoga Eğitmenlik Kursu, 72 saat
  • 2012 Sarah Wood Vallely Sensational Meditation for Children
  • 2013 Guru Rattana The Gift of Womanhood, 60 saat
  • 2014 Guru Rattana Your Life is in Your Chakras, 60 saat
  • 2014 Krishna Kaur Y.O.G.A. for Youth, 40 saat
  • 2015 HIS, Yardımcı Antrenör Yetiştirme Kursu
  • 2015-2016 Chris Chavez Path to Teaching, 200 saat

 

 

 

 

0 kez okundu

© Copyright Kalpte Yaşamak - Semin Yalman Yılmaz Designed by Özge Kutal