Çocuklar için Meditasyon

İLK DENEYİM

İlk deneyimim bir hastanede gerçekleşmişti. Sevgili arkadaşımın kızına lokal anestezi ile alnının ortasına bir dikiş atılacaktı. Tabii bu operasyonun yapılacak olması 11 yaşındaki kız çocuğunu çok korkutmuştu. Hastaneye gittiğimizde doktor yanıma gelip “Çocuk sizi istiyor” dediğinde çok şaşırmıştım. Yanına gittiğimde çok korktuğunu gözlerinden görebiliyordum. Tabii kolay değildi, tam alnının ortasına dikiş atılacaktı. Doktor benim orada olmamın bir sakıncası olmadığını söylediği an onu rahatlatmak istediğimi fark ettim. Elimi karnının üstüne koydum ve “Şimdi gözlerini kapa ve birlikte derin nefes alıp vereceğiz” dedim. “Bir balonu hayal et ve nefes alırken karnını bir balon gibi şişir ve nefesini verirken balonu söndür.” Bana güvenmişti ve ikimiz derin nefes alıp vermeye başladık. Sonra ona en çok şu anda nerede olmak istediğini sordum ve bir anda çocuğun hayal dünyasının içine girdik. Ben sorular soruyor, o da hayalgücünün sınırsız dünyasında dolaşıyordu. O anda zihninin ürettiği korkuların yerini mutlu hayaller alıyordu. Bir anda doktorun “İşimiz bitti” sözünü duyduk. O kadar rahatlamıştı ki, o anda hastanede olduğunu sanki unutmuştu. Gözlerini açtığında bana bakıp “Çok teşekkür ederim” dediğinde tüm dünyalar benim olmuştu. Sonradan araştırdığımda karşıma ilginç bir araştırma çıktı. Bu araştırma ameliyat olmuş çocukların meditasyon ile acılarını %41 azaltıklarını gösteriyor. (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18492551)

Çocuklarla meditasyon yapıyorum dediğimde bir çok yetişkin şaşırıyor. Yetişkinler zorlanırken çocukların meditasyon yapabiliyor olması ilginç geliyor. Öncelikle tabi meditasyon nedir onu açıklamak gerekir. Kendi deneyimimden yola çıkarak aşağıdaki soruları cevaplamakla başlamak istiyorum.

Neden meditasyon yapıyorum?

Anda kalıp kalbimin sesini dinlemek, bana ait olmayan tüm olumsuz düşünceleri bırakmak için.

Meditasyon yaparken ne hissediyorum?

Huzurlu, kalpte, evimde hissediyorum.

Bedenim nasıl bir pozisyon alıyor?

Omurgam dik ve rahat bir pozisyonda oturuyorum.

Meditasyon yaparken zihnim ne yapıyor?

Bir sürü düşünce geçiyor, onları sadece izliyor, yorum yapmıyor, yargılamıyorum.

Meditasyon insanlara nasıl yardımcı oluyor? Konsantrasyonu arttırıyor, sakinleştiriyor,

hislerinin ve duygularının farkındalığını sağlıyor.

Bir çok farklı meditasyon tekniğini çocuklar üzerinde deneyimleyen Sarah Wood Vallely’nin yaklaşımı beni en çok etkileyen teknik oldu. Hisler üzerine odaklanan Sarah ile kendi yoga deneyimin örtüştüğünü fark edince kendisinden bu konuda eğitim aldım. Çocuklar Sarah’a “Meditasyon nedir?” diye sorduklarında verdiği yanıt çok basit “Dünyayı gözlerin kapalı iken görmek, duymak ve hissetmek.”

Çocuklar meditasyonu çok seviyorlar çünkü yaratıcı hayalgüçlerini sınırsız kullanma şanslarına sahipler. Onları yargılamadan dinleyen bir ortamdalar ve kendilerini güvende hissediyorlar. Yetişkinlere nazaran çocuklar için loş, sessiz bir ortam şart değil. Onlar bir anda meditasyon anına girip çıkabiliyorlar. Hatta onlarınki daha kısa sürüyor.

Bakın çocuklar meditasyon için ne dediler:

“Rahatlıyorum, kendimi güvende hissediyorum, akşamları daha rahat uyuyabiliyorum. “(9 yaş kız çocuğu)

“Kendim gibi oluyorum.”(9 yaş kız çocuğu)

Meditasyonun çocuklar için faydaları nelerdir?

- Düşünceleri ve duygularının farkına varıyorlar

- Bedenleri ile iletişime girip bedenin ihtiyacının ne olduğunu anlayabiliyorlar

- Sezgisel ve yaratıcı görüntüleme yetilerini geliştiriyorlar

- Konsantrasyon olmalarına yardımcı oluyor

- Duyguları ve ilişkileri anlıyorlar

- Huzur veren bir uyku için teknik geliştiriyorlar

- Spordaki performanslarını olumlu yönde güçlendiriyor

“Çocuklara sevgini verebilirsin ama düşüncelerini değil.” (Kahlil Gibran)

 

0 kez okundu

© Copyright Kalpte Yaşamak - Semin Yalman Yılmaz Designed by Özge Kutal